/ Úvod / Zaujímavosti / Bratislavský FabLab sa dostal do povedomia dizajnérov

Bratislavský FabLab sa dostal do povedomia dizajnérov

 

Kreatívny priestor FabLab, v ktorom je možné zhmotňovať svoje myšlienky na skutočnosť, zaujal aj organizátorov medzinárodného dizajnérskeho festivalu Bratislava Design Week. Čo tak vyrobiť si vlastný prototyp topánky?

 

Bratislavský Fablab ponúka  tie najmodernejšie technológie. Študenti, podnikatelia, vedci či dizajnéri môžu pracovať napríklad na 3D tlačiarni, laserovom plotri či laserovej rezačke. A práve dizajnéri 10. a 11. júna „obsadili“ FabLab, aby si na jednom z workshopov vyskúšali, aké je to navrhnúť si a vyrobiť si vlastný prototyp topánky.

 

Workshop „Another Shoe“ sa konal v rámci medzinárodného festivalu súčasného dizajnu Design Fashion Week. Ako sa píše na oficiálnej stránke podujatia – „po New Yorku či Paríži  predstavia Eugenia Morpurgo a Sophia Guggenberger tento projekt laserom vyrábanej špeciálne distribuovanej obuvi pod názvom „Don' t run Beta“ aj v Bratislave.

 

„S prípravou tohto dvojdňového workshopu práve v bratislavskom FabLabe nás oslovili priamo organizátori Design Weeku. Dozvedeli sa o technológiách, ktoré ponúkame a prejavili záujem o spoluprácu. My sme im tieto technológie vedeli poskytnúť, a preto sme takúto formu spolupráce privítali,“ hovorí Mária Kalužáková z FabLab Bratislava.

 

Na workshope bolo tvorivú atmosféru doslova cítiť. Prispela k tomu nielen energická lektorka, ale i samotní zanietení účastníci.

 

„O workshope som sa dozvedel úplnou náhodou, na konferencii Design Weeku v predchádzajúci deň. Oslovila ma prednáška k téme nových prototypov topánok, a tak so sa rozhodol, že aj napriek tomu, že som kameramanom, že na workshop zavítam.“ Niekoho priviedla do FabLabu zvedavosť, niekoho,  v tomto prípade, túžba. „Vždy som pracovala s textilom a experimentovala som v  oblasti módneho návrhárstva. Topánky a ich dizajnovanie bolo mojím veľkým snom. Na tomto workshope som sa k tomuto snu dostala bližšie a verím, že sa mi podarí pracovať aj na dizajne topánkach,“ uviedla jedna z účastníčok workshopu, ktorá vyštudovala priemyselný dizajn.

 

 

Sen bol aj ústrednou témou celého podujatia Bratislava Design Week. FabLbab je tu zasa pre zhmotňovanie myšlienok  ... kto vie, možno aj snov. 

 

FabLab - workshop „Another Shoe – collaborative open production“ (fotogaléria)


www.fablab.sk

Tlačiť