/ Úvod / Zaujímavosti / ROZHOVOR: Výroba modelu pomocou 3D tlače mi veľmi pomohla pri optimalizácií a úprave návrhu

ROZHOVOR: Výroba modelu pomocou 3D tlače mi veľmi pomohla pri optimalizácií a úprave návrhu

Bratislavský FabLab poskytuje viacero moderných technológií, prostredníctvom ktorých je možné overiť si svoj prototyp či dizajnový návrh. So Štefanom SEBEŠOM  sme sa rozprávali, ako sa to podarilo práve jemu. ...

 

Ako ste sa o Fablabe dozvedeli?

 

O FabLabe som sa dozvedel prostredníctvom Facebookovej stránky STU, kde bol uvedený článok o pripravovanom projekte FabLab s termínom jeho otvorenia. Zaujalo ma to, a preto som sa rozhodol, že sa prídem pozrieť na otvorenie. Tak som aj urobil a zoznámil sa  s priestorom a vybavením FabLabu.

 

Zvažovali ste aj iné možnosti, kde by si svoj model – púzdro pre elektroniku  - vytvorili?  

 

Po krátkom čase, keď som pri návrhu krabičky uvažoval o možnosti jej vytvorenia, mi napadlo vytvoriť prvý model krabičky pomocou 3D tlačiarne. Našiel som si niekoľko firiem v Bratislave, ale v danej chvíli boli všetky vyťažené, a tak som sa rozhodol, že si skúsim daný model vytlačiť vo FabLabe.

 

Čo ste už museli mať pripravené, aby sa mohla začať konkrétna práca vo Fablabe?

 

Dohodol som si stretnutie a pripravil si potrebné podklady a softvér pre 3D tlačiareň. Vytlačil som si prvé modely, a ako to už býva zvykom, nesedeli. Takto sa začal proces vylepšovania a skúšania najlepšej varianty navrhovanej krabičky. Ak by som tento proces od začiatku robil napríklad CNC frézovaním, čo by mohol byť finálny proces výroby krabičky, výrazne by sa to pretiahlo a predražilo. Tu sa ukázala 3D tlač ako veľmi vhodná.

 

V čom Vám najviac Fablab pomohol?

 

Výroba modelu pomocou 3D tlače mi veľmi pomohla pri optimalizácií a úprave návrhu konečného vzhľadu jednotlivých dielov.

 

Aký význam pre Vás predstavovalo urobiť si spomínaný model? Aké sú Vaše plány s týmto modelom?

Prvé krabičky boli z rôznych plastových/kovových rúr kde som si "štuple/zátky" pre konektory vyrábal z modelovacej hmoty. To bolo veľmi pracné a nepresné a modelovacia hmota tuhla dlhý čas. Preto som sa rozhodol, že všetky časti budú vyrobené z kovu, napríklad CNC frézovaním. Predtým bolo ale potrebné si všetky diely presne nakresliť a doladiť, čo sa deje ešte do týchto dní. Na to sa ako najlepšie osvedčila práve 3D tlač, kvôli jednoduchosti a rýchlosti.

 

Odporučili by ste Fablab aj iným kreatívcom a inovátorom?

Určite by som odporučil aj iným vývojárom, či kreatívnym ľudom aby minimálne navštívili FabLab a oboznámili sa z možnosťami, ktoré im dnešné technológie umožňujú. Možno sa inšpirujú a ich sny sa stanu skutočnosťou.

 

       

 

ukážka modelu vytlačeného na 3D tlačiarni -  púzdro pre elektroniku

 

Mgr. Eva Vašková

-  marec 2015  -

Tlačiť