/ Úvod / Zaujímavosti / Startup Lemon Tree Vision: "Podnikanie je nevyspytateľné ..."

Startup Lemon Tree Vision: "Podnikanie je nevyspytateľné ..."

Mladí inovátori Tomáš HORNIAK a Martin JURČO sa predstavili počas Letnej školy inovátorov s projektom HOLOLO, ktorý rieši nový zážitok z obsahu v podobe vytvárania hologramov.

 

Okrem toho sú  Tomáš a Martin aj šikovnými startupistami spoločnosti LEMON TREE VISION. Svoju činnosť zamerali na 3D vizualizácie domov, slnečné štúdie či 3D modelovanie.  

 

My sme však mali záujem vedieť aj niečo viac, ako ponúkajú informácie na webovej stránke. Nech nám priblížia, ako sa im vo svete inovácií a startupov darí.

 

 

Poďme, tak povediac, od koreňa veci. Vášmu startupu LEMON TREE VISION predchádzala myšlienka respektíve určité inovatívne riešenie. Ako toto riešenie vznikalo,  kým „zapustilo“ pomyselné korene vo forme startupu?

 

Nakoľko sme študenti Stavebnej fakulty, tak sme chceli už počas štúdia začať získavať skúsenosti v danej oblasti.  Momentálne rýchlo rozvíjajúca sa oblasť je 3D modelovanie a virtuálna realita, ktorá preniká do projektovania, pričom staršia generácia projektantov s týmito technológiami pracuje len málo a v tom sme videli našu šancu. Preto sme sa začali vo svojom voľnom čase učiť  pracovať v 3D programoch a po niekoľkých mesiacoch sme boli schopní vytvoriť prvé vizualizácie. Potom sme sa zamerali na tvorbu portfólia, zároveň sme pracovali na prvých projektoch, zisťovali informácie z oblasti podnikania a zákonov, zlepšovali naše práce, až nakoniec sme začali reálne podnikať. Od nápadu až po jeho realizáciu nás to stálo asi 9 mesiacov tvrdej práce, málo spánku, kompromisov, čo sa však ukázalo ako správna cesta pre úspešné podnikanie.

 

S čím pozitívnym a možno i negatívnym ste sa stretli v rozbiehaní LEMON TREE VISION? Môžete hovoriť v tomto smere už o nejakých tých skúsenostiach, s ktorými by sa dalo podeliť aj s inými začínajúcim inovatívnymi podnikateľmi?

 

Naša najväčšia skúsenosť je, že podnikanie je nevyspytateľné. Už viackrát sa nám stalo, že sme mali toľko projektov, že naše počítače boli vyťažené na 100%, inokedy je toho menej. Tieto „obdobia sucha“ nám však dávajú možnosť k ďalšiemu rastu a učeniu sa novým znalostiam v práci so softwarom. Našťastie však týchto období nie je veľa a pravidelne sa striedajú s tými vyťaženými.

 

A čo úspechy? Ktoré svoje doterajšie aktivity vnímate ako najväčší posun v podnikaní?

 

Ako najväčší posun vnímame Letnú školu inovátorov, ktorá nám „otvorila oči“ v oblasti podnikania. Bolo pre nás nesmiernym úspechom vyhrať  toto podujatie v silnej konkurencii. Hoci sme Letnú školu inovátorov vyhrali s iným projektom, myšlienky a skúsenosti sú aplikovateľné aj do nášho súčasného podnikania Lemon Tree Vision.

Našim najväčším pracovným úspechom bola možnosť podieľať sa na tvorbe vizualizácií novej obytnej štvrte pri  Bratislave, Studené. Výsledkom boli  vizualizácie 130 rodinných domov za účelom predaja pozemkov.

 

A teraz taká klasická otázka. Aké sú plány do budúcnosti? Aké projekty aktuálne riešite?

 

Plány do budúcnosti  sú v rozšírení portfólia našich služieb a vytvorení malej prosperujúcej spoločnosti, ktorej hlavnou vizitkou budú kvalitné, profesionálne vizualizácie a spokojní, vracajúci sa klienti.

 

Momentálne riešime vizualizácie dvoch rodinných domov v Bratislave a zároveň by sme spomenuli jednu zaujímavosť z našej práce. Nedávno sme riešili nový dizajn vizitiek a chceli sme byť originálni. Tak nás napadlo urobiť drevené vizitky s vygravírovanými údajmi a logom a v spolupráci s FAB LABom sa nám podarilo vytvoriť unikátne vizitky, ktoré nás už  na prvý pohľad odlíšia od konkurencie.

 

Vráťme sa trochu aj k Letnej škole inovátorov.  Aké konkrétne plány máte s víťazným projektom HOLOLO a kde vidíte jeho využitie v praxi?

 

Momentálne pracujeme na finálnom prototype, ktorý by šiel do výroby, natáčame propagačné video a zisťujeme si viac informácií o patentovej ochrane. Čo sa týka využitia v praxi, máme 4 oblasti s potenciálom,  najväčšou je pre nás mladá generácia pozerajúca videá na smartfónoch a tabletoch, pre ktorú by to slúžilo ako zábavka, oživenie klasickej formy prehliadania videí.

 

Na záver by sme mohli priniesť niečo motivujúce. Tak, ako ste sa nebáli ísť do inovatívneho podnikania Vy, povedzte tým váhajúcim inovátorom prečo majú nabrať odvahu a začať podnikať?

 

Podnikanie v dnešnej dobe nie je ľahké a je naozaj ťažké prísť na trh s niečím novým, čo tu ešte nebolo. Naopak je mnoho produktov, ktoré nie sú dotiahnuté do konca a je na nich stále čo zlepšovať. Práve v nich vidíme možnosť vzniku nových podnikaní. Strach nie je reálny, je to iba produkt našej predstavivosti. Na tomto svete je iba jeden človek, čo má právo rozhodovať o tom, čo si a čo dokážeš. A to si Ty sám, preto neodkladaj rozhodnutie zmeniť svoj život na neskôr a urob TERAZ prvý krok.

 

 

 

                                                               

 


 

Startup Lemon Tree Vision     

Spoločnosť Lemon Tree Vision sa venuje tvorbe grafických návrhov budov, modelov, interiérov a exteriérov. Našim cieľom je pretvárať myšlienky, koncepty a návrhy našich zákazníkov do grafickej alebo reálnej podoby.

 

Stále sa zlepšujeme a reagujeme na nové požiadavky, pričom disponujeme najmodernejšími technológiami pri tvorbe 3D modelov a dlhoročnými skúsenosťami získanými pri tvorbe diorám.

 

V prípade záujmu o našu prácu nás nájdete na webovej adrese:

http://ltvision.dunked.com/

facebookovej stránke:

https://www.facebook.com/lemontreevision.

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Eva Vašková

- august 2015  -

 

 

 

 

Tlačiť