/ Úvod / Séria Jeden deň v ... / Významným hráčom vo svetovom biometrickom biznise je aj slovenská firma

Významným hráčom vo svetovom biometrickom biznise je aj slovenská firma

Biometrické údaje sa dnes už bežne využívajú pri identifikácii osôb či prechádzate „gate“ na letisku alebo si práve vybavujete občiansky preukaz alebo pas. Údaje pre presnú identifikáciu konkrétnej osoby je možné získavať z jej tváre, podpisu, dúhovky, hlasu, odtlačkov, ale aj chôdze a sú jedinečné pre každého človeka. Na Slovensku pôsobí spoločnosť, ktorá pracuje s algoritmom určeným pre softvérové rozpoznávanie odtlačkov prstov a najnovšie aj s rozpoznávaním tváre. Ich technológiu v praxi dobre pozná celý svet. Prvotná myšlienka však vzišla z obyčajnej malej technickej chyby... 

 

 

Predstavte si, že prídete do knižnice,ktorá používateľom sprístupňuje tlačiarne či skenery prostredníctvom odtlačku prsta. Potrebujete niečo zoskenovať ale zariadenie akosi nefunguje a na biometrický údaj nereaguje. Vy ste však študent so záľubou v informatike a technike, a tak si  poviete - každá nedokonalosť sa dá predsa vylepšiť a o to vylepšenie sa pokúsite práve vy.

Znie to jednoducho, ale podobne začal aj príbeh spoločnosti Innovatrics s.r.o. Spomínaným vtedajším študentom je aktuálne majiteľ spoločnosti Ján LUNTER. Svoje vysokoškolské štúdium absolvoval v Paríži a práve počas školy prišiel na základe svojej skúsenosti so skenerom, ktorý nemal príliš dokonalý softvér na rozpoznávanie odtlačkov prstov, s projektom, ktorý mu doslova otvoril dvere do sveta podnikania. My sme sa práve na tento podnikateľský svet boli pozrieť priamo v spoločnosti Innovatrics.

 

                                      zakladateľ a dnes majiteľ i CTO Innovatrics - Ján Lunter

 

 

Z nenápadného študentského projektu vznikla obrovská príležitosť

 

V tichom prostredí bratislavskej Rače nás už v sídle spoločnosti očakával p. Aurel Ollé, leader marketingového oddelenia. Počas našej návštevy sa nám stal sprievodcom po spoločnosti  a samozrejme odpovedal nám aj na všetky zvedavé otázky.

 

Biometria nie je tak úplne bežnou oblasťou, v ktorej sa podniká, práve preto nás zaujímali najmä začiatky spoločnosti a vôbec kde myšlienka nového algoritmu vznikla.

Dozvedeli sme sa, že spoločnosť Innovatrics založil Ján Lunter ešte v roku 2004 počas svojho parížskeho štúdia so svojimi dvoma známymi. Z nenápadného študentského projektu, ktorý vzišiel práve z už spomínanej technickej chyby na školskom skeneri a prihlásenia sa do súťaže v Taliansku sa stala obrovská príležitosť.

 

                           Svetová špička biometrie sídli v bratislavskej Rači

 

Lunter so svojim algoritmom súťaž vyhral a o víťaznú technológiu alebo presnejšie povedané o víťazného inovátora, pôvodom zo Slovenska, prejavila záujem jedna kanadská firma pôsobiaca v oblasti biometrie. V danej chvíli bolo potrebné správne rozhodnutie na správnom mieste. Lunter pracovnú ponuku neprijal, ale rozhodol sa poskytnúť kanadskej spoločnosti licenciu na vyvinutý softvér. Rozhodnutie, ale najmä zákazka, ktorá sa stala kľúčovou v začiatkoch fungovania firmy.

 

Počas pôsobenia vo Francúzsku hľadal Innovatrics aj grantovú podporu. Spýtali sme sa preto, v čom je rozdiel takejto podpory a vôbec podpory podnikania u nás a napríklad v spomínanom Francúzsku. „Rozdiel je predovšetkým v byrokratickom systéme a nižších počiatočných nákladoch na založenie firmy. Podnikatelia majú uľahčený po tejto stránke celý proces pred začatím podnikania,“ sprostredkoval nám skúsenosti Jána Luntera p. Ollé.                  

 

Všetko o čom sme doteraz s p. Ollém hovorili sa týkalo zahraničia – francúzsky Innovatrics, talianska súťaž či kanadská zákazka. Innovatrics expandoval zo zahraničia na Slovensko a dnes má viac ako 50 zamestnancov. Sídlo má v Bratislave a pobočky v Banskej Bystrici, Brne, Prahe a dokonca aj v Mexiku. Ako sa teda firma dostala do krajiny zakladateľa?  P. Ollé hovorí, že spoločníci firmy si uvedomovali rastový potenciál firmy vďaka kvalitným a dostupnejším programátorom na Slovensku. „V roku 2008, keď sa firma sťahovala aj na Slovensko, zakladateľ p. Lunter využil príležitosť zo strany začínajúceho technologického inkubátora Slovenskej technickej univerzity – InQb. Firma tu pôsobila približne dva roky.“ Pôsobenie v InQb a využitie ich služieb uľahčilo aj také záležitosti akými bola napríklad kancelária pre firmu, poštová adresa a podobne.

 

Dozvedeli sme sa, že po dvoch rokoch v technologickom inkubátore začala firma pôsobiť vo vlastných priestoroch, ktoré sú pre zamestnancov Innovatrics miestom pre prácu, zábavu aj sebarealizáciu.      

 

Na Malawi vodičské preukazy, u nás či v Čechách dochádzkové systémy

 

Keď sme sa čo to dozvedeli o začiatkoch spoločnosti posunula sa naša debata smerom ku konkrétnym produktom, ktoré Innovatrics ponúka. Základným produktom je AFIS – Automatic Fingerprint Identification System a SDK – Software Development Kit.„Ide o softvérové riešenia na identifikáciu odtlačkov prstov. Vďaka týmto riešeniam vieme pokryť menšie aj veľké projekty. Zákazky firma získava od systémového integrátora, ktorému zadáva zákazku klient. Systémový integrátor vyhľadáva dodávateľov a vyskladá jednotlivé služby tak, aby finálnu objednávku mohol dodať klientovi ako celok. My sa pre zabezpečovateľov týchto projektov stávame dodávateľmi. Ak však povie klient, že potrebuje zabezpečiť aj hardvér, dokážeme poskytnúť aj „kompletku“ (softvér nainštalovaný na vhodný hardvér spolu so zaškolením obslužného personálu priamo v lokalite, kde sa projekt bude realizovať, pričom našou výsadou je veľmi vysoká úroveň poskytovaného servisu 24/7 aj počas projektu, čo oceňujú partneri hlavne pri projektoch s celonárodnou pôsobnosťou – napríklad prezidentské voľby),“ upresňuje nám p. Ollé a v rámci pokračovania našej diskusie nás pozýva na krátku prehliadku priestorov spoločnosti, ktorým dominuje svieža kreatívna zelená a biela farba. Prechádzame oddeleniami consultingu, marketingu či obchodu. Z budovy do budovy sa dostávame, ako inak, prostredníctvom odtlačku prstu. Samozrejme nie nášho, ale p. Ollého. J  V krátkosti sa zoznamujeme s firemným dochádzkovým systémom, ktorý taktiež funguje na odtlačky prstov a nepoužíva ho len Innovatrics, ale viac ako 250 slovenských a českých firiem.

 

Po pár minútovej prehliadke priestorov sa vraciame späť k našim zvedavým otázkam. Pri príprave na návštevu sme si zistili, že firma riešila rôzne projekty v Afrike, Ázii alebo Latinskej Amerike. Boli to napríklad voľby v Burkina Faso alebo register obyvateľstva na Haiti či vodičské preukazy v Malawi.

 

Sú to doslova exotické krajiny, pýtame sa teda pána Ollého ako si získavajú práve tento trh. „Radi by sme povedali, že produkt je samopredajný, ale predsa mu trošku musíme pomôcť. Pri získavaní potenciálnych zákaziek je pre nás nevyhnutné zúčastňovať sa odborných výstav a prezentovať svoje služby a novinky v produktoch pred odbornou verejnosťou. Ročne sa zúčastňujeme približne dvadsiatich výstav a konferencií. Z toho asi na polovici aj vystavujeme,“ približuje nám  p. Ollé a ďalej pokračuje: „Ak nejaké projekty získame, ide veľakrát o dlhodobé záležitosti trvajúce aj niekoľko rokov. Popri výstavách sú pre nás dôležité hlavne porovnávacie testy, v ktorých sa hodnotia algoritmy firiem pôsobiacich v oblasti biometrie.“           

 

O úspechu hovoria aj medzinárodné testy

 

Pri tejto téme nám p. Ollé ukazuje na počítači niektoré z relevantných výsledkov. „Napríklad najväčší biometrický test dodávateľov softvéru na rozpoznávanie odtlačkov prstov, ktorý sa realizuje len raz za desať rokov a organizuje ho uznávaná autorita - National Institute of Standards and Technology (NIST). Tento inštitút sa zaoberá vedeckými meraniami, ktoré napomáhajú k ekonomickej bezpečnosti a kvalite života. Výsledky podrobného testovania ukázali, že Innovatrics sa v každom z deviatich testovaných scenárov (od jednoprstových až po desaťprstové) umiestnil vždy v najlepšej skupine. Toto sa žiadnej inej firme na svete nepodarilo.. A zároveň sa v tomto teste stal náš algoritmus najrýchlejším medzi najpresnejšími.“

Pokračujeme aj ďalším testom zvaným MINEX III (Minutiae Interoperability Exchange), kde  do dnešného dňa sa iba trom spoločnostiam podarilo získať certifikáciu pre obe úrovne Personal Identity Verification (PIV) programu a medzi nimi bol práve Innovatrics. “Zaujímavým zistením pre nás bolo, že ide o špičkové firmy, ktoré majú 8 až 100 tisíc zamestnancov, pričom my sme uspeli ako spoločnosť, ktorá ich má menej ako 100 ,” poznamenal nám v tejto súvislosti p. Ollé. 

Innovatrics má tiež certifikáciu svojho algoritmu od FBI.

Výrazným úspechom je tiež rýchlosť algoritmu s akým dokáže porovnávať odtlačky - až 382 miliónov odtlačkov za sekundu. Konkurencia sa doteraz pýšila rýchlosťou svojho algoritmu 120 miliónov za sekundu.

 

Pri všetkých týchto porovnávaniach a hodnoteniach nám napadla otázka, v podstate s koľkými spoločnosťami sa môže Innovatrics porovnávať? Ani pri tejto otázke nezostal náš rozhovor stáť a hneď sme sa dozvedeli, že konkurenciu predstavuje približne 25 firiem na svete.    

 

Kvalitný tím má aj dobré medziľudské vzťahy

                                                  

 

Výstavy, súťaže, testy - zauvažovali sme spoločne nad tým, či a aký význam to má pre podnikateľov, ktorí začínajú svoj biznis stavať na inovatívnej myšlienke. Zhodli sme sa, že aj toto je významná príležitosť ako sa zviditeľniť, získať konkurenčnú výhodu a prvé referencie. Popritom si dávame do súvislostí aj počiatok Innovatrics – veď tu sa to celé začalo súťažou.

 

Firma na začiatku svojho pôsobenia a v čase kedy je už etablovaná na trhu má prirodzene v každom zo svojich životných cyklov iné priority, a aj iné potreby. Ako sme počas našej návštevy zistili, Innovatrics stále hľadá kvalitných ľudí . Dnes vo väčšom posilňujú nielen technické zložky firmy. Napriek tomu si chcú zachovať pomalší - organický – rast. „Nechceme byť veľkou korporáciou, kde sa ľudia navzájom ani poriadne nepoznajú. Dávame si záležať na kamarátskej atmosfére, ktorú sa snažíme utužovať aj na pravidelných teambuildingoch,“ uviedol pri tejto diskusii p. Ollé a zároveň podotkol, že proces vyhľadávania nových kolegov je pre nich niekedy ťažší ako získanie veľkej zákazky svetových rozmerov. Nevýhodou je hlavne fakt, že Innovatrics poznajú viac v zahraničí ako na Slovensku.

 

Môžeme teda povedať, že stále je to o ľuďoch a ich potenciáli, ktorí dokážu správne zúročiť. V podnikaní musia však vedieť zúročiť napríklad aj jazykové znalosti či dokonca diplomaciu. Najmä, ako je to aj v prípade Innovatrics, keď pôsobia na zahraničnom trhu a často sa stretávajú aj s rôznymi kultúrami. „Ak teda firma začína pracovať s partnermi z iných krajín je veľkým prínosom naštudovať si zvyklosti a etiketu“, odporúča p. Ollé.

 

Innovatrics si svoju pozíciu buduje postupne a stále hľadá nové príležitosti, ktorých výsledky sú viditeľné často až po niekoľkých rokoch.  Aktívnym je potrebné byť neustále. Nedávno sa vrátili z výstav v Dubaji, Singapure, Tanzánie. Prednášali na konferencii Biometria dnes v Bratislave, či zúčastňujú sa podujatí pre študentov technických smerov na Slovensku. Najbližší mesiac ich čakajú ešte výstavy a konferencie v  Londýne, Sacramente aj v Sao Paule.

 

Viac sa o Innovatrics dozviete na www.innovatrics.com alebo www.facebook.com/innovatrics

 

Mgr. Eva Vašková - Ing. Mgr. Nina Bratková, Phd.

-   máj 2015  -

(foto: Innovatrics)