/ Úvod / Séria Jeden deň v ... / Vo Fablabe sa zhmotňujú kreatívne myšlienky

Vo Fablabe sa zhmotňujú kreatívne myšlienky

V rámci série Jeden deň v ..., sme zavítali aj do priestoru, kde  doslova cítiť ducha kreativity, a kde ho je možné vidieť i v zhmotnenej podobe. Znie to možno až záhadne, a preto sme výrobné, ale aj výnimočné laboratórium, bratislavský FabLab navštívili osobne, aby sme túto „záhadu poodhalili.“    

 

Bratislavský Fablab alebo ak chcete Fabrication Laboratory je miestom, kde nájdete najmodernejšie technológie a množstvo inovatívnych nápadov. Nie nadarmo sa mu hovorí, nielen fabrication, ale aj fabulous, teda výnimočné laboratórium.

 

Myšlienku vybudovať na Slovensku FabLab významne podporil národný projekt, ktorý je riešený v rámci medzirezortnej spolupráce Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva hospodárstva SR. Ide o projekt Podpora zriadenia a rozvoja Národného podnikateľského centra na Slovensku - I.etapa, ktoré realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR spoločne so Slovak Business Agency /SBA/.

 

My sme sa do Fablab Bratislava vybrali s veľkou zvedavosťou a záujmom zistiť pre koho je určený a v čom môže byť nápomocný pri realizácii zaujímavej novej myšlienky, ktorá môže prerásť aj do podnikateľského zámeru. 

 

Bratislavský Fablab nemá samostatnú budovu, originálnosť a nové myslenie však podčiarkuje akademické prostredie, plné študentov, doktorandov a ďalších akademikov. Kde inde by sme teda Fablab hľadali, ako na vysokej škole. Konkrétne sme sa vybrali na  Fakultu informatiky a informačných technológií STU /FITT STU/. Práve tá sa stala jeho domovskou adresou. Privítali nás priestory modernej univerzitnej budovy a veľké, neprehliadnuteľné logo FabLabu v jej vnútri, na prízemí.

 

Na základe takejto „navigácie“ nebolo zložité samotný Fablab nájsť. Kolegovia, ktorí nás už očakávali, práve krátko po našom príchode ukončili pracovné stretnutie s jedným z partnerov projektu, Francúzskym inštitútom. Zároveň však už prebiehala príprava na druhé podujatie, ktorým bol workshop zameraný na predstavenie 3D tlače a 3D tlačiarní. Ešte pred tým sme však stihli poprosiť kolegov p. Máriu Kalužákovú a p. Petra Bielika o priblíženie ich práce.  

 

Dizajn produkty a prototypy bezodplatne 

 

Hneď v úvode našej spoločnej diskusie s kolegami sme sa dozvedeli, že služby, ktoré FabLab poskytuje, sú bezodplatné. Pre koho sú však určené? „Služby Fablabu sú určené dizajnérom, umelcom, študentom, vývojárom, ale i podnikateľom. Prostredníctvom moderných technológií  si tu môžu vytvárať rôzne dizajnové návrhy a prototypy. Nejedná sa teda o žiadnu sériovú výrobu,“ povedala Mária Kalužáková z Fablabu.

 

Ako sme sa ďalej dozvedeli, dôležitým limitom pre využívanie služieb je veková hranica 18. rokov. Zároveň však „fablabisti“ dodali, že mali skúsenosť s už aj veľmi šikovnými školákmi zo základnej školy. „Najväčší záujem prejavujú však študenti vysokých škôl a ľudia z firiem,“ dodal Bielik.       

Popri našej spoločnej diskusii jeden z „fablabistov“ pripravoval pre nás ukážku robota, ktorého niektoré funkčné časti boli vyrobené práve na jednej z ponúkaných technológií FabLabu  - laserovom vyrezávači.

 

robot sa "predviedol v plnej kráse"  ... aj s funkčnými časťami vyrobenými na laserovom vyrezávači 

 

Technológie, ktoré FabLab ponúka, patria naozaj k tým najmodernejším. Okrem 3D tlačiarne sme si mohli pozrieť laserový vyrezávač a vyrezávací ploter.

 

S pribúdajúcim časom stráveným vo Fablabe sa hromadili nové a nové otázky a my sme boli stále zvedavejší. K technológiám sme sa rozhodli dostať postupne a zoznámiť sa s každou jednou. Zaujímali nás však ešte i ďalšie informácie.

Opýtali sme sa teda jednoducho. „Čo potrebuje napríklad taký dizajnér, aby si pripravil vo Fablabe svoj dizajnérsky návrh? „ V takomto prípade návštevníkovi radi pomôžeme, ale nápad musí prísť od neho. To znamená, že ak má napríklad dizajnér záujem vytvoriť si návrh na 3D tlačiarni, tak  musí k nám prísť s pripraveným  3D návrhom v  grafickom programe. Môžeme napríklad odporučiť niektoré z voľne dostupných programov, s návrhom však priamo nepomáhame. Už robíme workshop k 3D modelovaniu, ktorým by sme radi záujemcom pomohli  zorientovať sa v tejto problematike,“ doplnil nám Bielik.

Zaujímalo nás i to, ako je to s používaním materiálu napríklad pri 3D tlači. Pri tejto otázke nám  p. Bielik vyberá priamo na ukážku ABS filament, ktorá váži približne 1 kilogram, stojí v priemere 25 Eur a Fablab ju poskytuje záujemcov základných farbách. „Pokiaľ by mal používateľ záujem o nejakú špecifickú farbu alebo špeciálny materiál vhodný na používanie pre naše technológie, musí si ich zabezpečiť sám,“ doplnil autenticky, s  ABS filamentom v ruke, Bielik.  

Napadla nám hneď i otázka či je nutné, aby klient  napríklad počas 3D tlače bol fyzicky prítomný alebo môže o tlač požiadať „fablabistov.“ „Fablab nie je miesto, kde sa práce vytvárajú na zákazku. Sme otvorený priestor pre kreatívcov, ktorí majú záujem zhmotniť svoju myšlienku. Cieľom teda je podnecovať k inovatívnej tvorbe, nie ju automaticky zabezpečovať. Vždy je nutné, najmä z kapacitných a organizačných dôvodov, aby sa záujemca vopred objednal na prácu na našich zariadeniach. V tomto smere plánujeme aj vytvorenie rezervačného systému na webovej stránke, ktorý uľahčí time management Fablabu a prác na technológiách. “  konkretizovala Kalužáková.  


 

ABS  filament, ktorý sa používa ako základný materiál pre 3D tlač

 

Dať o sebe vedieť

 

Pri organizácii jednotlivých činností sme sa v rámci diskusie zastavili ešte pri otázke podujatí a exkurzií, ktoré Fablab organizuje. 

„Exkurzie organizujeme predovšetkým pre vysoké školy. Stredné školy sa skôr zoznamujú s technológiami,prostredníctvom výkladu k jednotlivým zariadeniam.  Od otvorenia Fablabu, v novembri 2014, nás navštívilo päť rôznych škôl. Za prvý mesiac roku 2015, sme mali približne cez stovku návštev. O prácu na technológiách sa zaujímajú napríklad grafické firmy a dizajnérske firmy, architekti, reklamné agentúry, elektrotechnické firmy a samozrejme študenti, napríklad v rámci svojich záverečných prác,“ doplnila Kalužáková. 

 

FabLab teda určite chce dať o sebe vedieť a motivovať ľudí k využívaniu ponúkaných technológií pre realizáciu svojich nových, aj v praxi využiteľných myšlienok.

Čo a ako 3D tlačiť   

Popri živej diskusii sme sa  dostávali aj ku krátkemu oboznámeniu sa s jednotlivými technológiami. Medzi prvými bola 3D tlačiareň. „Na 3D tlač sa používa predovšetkým ABS filament alebo PLAfilament ,“ začína svoj výklad Bielik a už sa nám na stôl dostávajú aj rôzne drobnosti vytvorené na 3D tlačiarni. „Ak k nám  používateľpríde so svojím grafickým návrhom, je vhodné, aby ho mal uložený vo formátoch .stl alebo .obj, Potrebné je tiež povedať, že 3D tlač je limitovaná veľkosťou tlače, a to je 24 cm dĺžka,  15 cm šírka a rovnako 15 cm výška,“ doplnil svoj výklad Bielik a my sa popritom „hrali“ s jednotlivými modelmi vypracovanými na 3D tlačiarni. Do rúk sa nám dostáva napríklad skladacie srdce, chobotnica, náramok či model srdca. Dozvedeli sme sa tiež, že čas tlače je závislý od zložitosti modelu a úspešnosť tlače je takmer 95%-ná a tlačiť je možné i dvojfarebne. A aby boli informácie kompletné, tlač takého jednoduchého náramku je, ako sme dozvedeli, okolo polhodiny. Softvér  3D tlačiarne vie približne stanoviť aj dobu tlače. Tento čas je však orientačný.

 

Spýtali sme aj na pár reálnych príkladov tlače. Napríklad jeden zo študentov architektúry tlačil model rodinného domu aj s poschodím. Tlačil sa i náhradný diel pre splachovacie WC, v rámci architektúry sa tiež tlačil model prístavu, ale vytvárali sa napríklad aj prototypy hmoždiniek či držiak senzorov na motor elektromobilu.      

 

Vyrezávať sa dá i do čokolády

 

Od tvorby, ktorá trvá niekedy i niekoľko hodín, sme sa dostali k tvorbe, ktorá trvá niekedy len pár sekúnd. „Fablabisti“ nám predstavili laserový vyrezávač. “Na laserovom vyrezávači vieme pracovať s drevom, plexisklom, ale dokonca i čokoládou,“ povedal Bielik a už sa nám na stôl opäť dostali nejaké tie ukážky. S prekvapením, sme dokonca hľadeli na z dreva vyrobenú stoličku. Z menších „kúskov“ sme si mohli pozrieť žirafu, okuliare, ale aj voňavú gravírovanú čokoládu.

 

Podľa slov „fablabistov“ sú tieto technológie bežnejšie v zahraničí. Bežne sa dá s laserovým vyrezávačom gravírovať, rezať či vypaľovať do dreva, dokonca i fotografie. Spomenuli si v tejto súvislosti i na svoju skúsenosť, a tou je záujem jedného barmana o gravírovanie dosiek resp. podnosov. Gravírovala sa však i podložka pod notebook.  Túto technológiu je možné využiť  pri výrobe nábytku. Model sa vytvára z 3D grafického návrhu vo vektorovom súbore.

 

Ďalšou technológiou, ktorú FabLab ponúka, je vyrezávací ploter. „V prípade vyrezávacieho plotra sa pracuje s nalepovacími alebo nažehľovacími fóliami,“ predstavoval ploter Bielik a my sme boli opäť zvedaví, čo je možné si na plotri vytvoriť. „Záujemcovia si môžu vytvárať rôzne logá či písmená rôznych tvarov a veľkostí,“ odpovedá nám Bielik a my tak ukončujeme zoznámenie sa s technológiami a pripravujeme vypočuť  si p. Bielika v súvislosti s 3D tlačou, ešte raz, tentokrát už však aj s ďalšími účastníkmi workshopu k 3D tlači. 

         

3D tlač ešte raz a praktickejšie  

 

Pripravená prezentácia nás, ale i ďalších dvoch účastníkov workshopu, zaviedla k praktickým ukážkam 3D grafického programu a jeho nastavení pre 3D tlač. Pán Bielik nám ukázal prácu s jednotlivými nástrojmi programu a nastavovanie parametrov pre 3D tlač. Možné je nastavenie uhlu, z ktorého chceme daný objekt vidieť, posúvať model po pracovnej ploche, nastaviť si podporný materiál, výplň modelu, rýchlosť tlače, základňu, na ktorej sa bude tlačiť,  skontrolovať si  údaje o tlači v dokumente word pad, ale pracovať sa dá aj s takými nastaveniami, ako je napríklad teplota pri tlači objektu a podobne. „Každú požiadavku na 3D tlač  je potrebné robiť v predstihu, aby sa predišlo prípadným chybným výsledkom z dôvodu nepresného návrhu,“ doplnil svoj výklad Bielik a spomenul si v tejto súvislosti práve na jedného z  používateľov, študentku, ktorá prišla s požiadavkou vytlačiť si svoj 3D návrh pre účely študentskej práce. Model potrebovala mať vytlačený hneď na druhý deň, pri tlači sa však zistilo, že v návrhu sú určité nedostatky, ktoré je nutné doladiť, inak by výsledok z 3D tlačiarne nebol určite požadujúci. „Softvér síce vie vypočítať predbežnú dĺžku tlače, tento údaj je však nutné brať ako orientačný,“ konkretizoval ešte Bielik.

 

Počas workshopu sme sa na základe sprievodného videa dozvedeli, že v Číne sa dokonca pomocou 3D tlače vytvárajú aj obytné domy a pre inšpiráciu sme si odniesli aj informáciu o webovej stránke www.thingiverse.com, kdesa dajú nájsť rôzne 3D modely. 

 

p. Bielik na workshope približíl problematiku 3D tlače

 

Jedným z účastníkov workshopu bol aj p. Richad Balogh, ktorý spolupracuje dlhé roky aj s viedenským Happylabom a je tvorcom robota, ktorého nám „fablabisti“ ukázali ešte v úvode stretnutia.    

 

Stretnutie vo Fablabe nás presvedčilo, že kreativite a inováciám sa medze nekladú, najmä ak máte k dispozícii moderné technológie a chuť s týmito technológiami pracovať. Keď už sme Fablab  v úvode článku nazvali výrobným aj výnimočným laboratóriom, tak na záver to môžeme len potvrdiť. Prajeme mu, aby tu veľa inovatívnych, technicky zameraných študentov či podnikateľov našlo priestor pre výrobu svojich výnimočných  dizajnov či prototypov využiteľných následne v praxi.          

         

Mgr. Eva Vašková - Ing. Mgr. Nina Bratková

-  február 2015  -

(foto: CVTI SR)