/ Úvod / Séria Jeden deň v ... / Žilinské podnikateľské a coworkingové centrum je značka

Žilinské podnikateľské a coworkingové centrum je značka

Žilinskí podnikatelia, záujemcovia o vzdelávanie sa v podnikaní či tí s novými nápadmi a projektmi si svoj spoločný priestor pre zdieľanie a spoluprácu našli v Banke Žilina.  Aj keď prvotný názov mätie, nehovoríme o žiadnej finančnej inštitúcii, ale o podnikateľskom a coworkingovom centre, ktoré sa stalo, nielen v tomto regióne, už značkou.  

 

Žilinský región možno považovať v rámci podpory inovácií a s ním spojeného podnikania za jeden z výrazných regiónov. Dopomáha k tomu nielen potenciál akademického prostredia na Žilinskej univerzite, ale i snaha vytvárať  fungujúcu  inovačnú a podnikateľskú infraštruktúru.

 

Banka Žilina. Na prvé počutie by sme si predstavili peniaze, úvery a účty. Osobná návšteva však prezradí,  že ide o podnikateľský a coworkingový priestor, ktorý sa vytvoril vďaka aktivite Vedecko-technologického parku Žilina (VTP).

 

Naša návšteva Banky Žilina sa začala vstupom do historickej budovy v centre mesta. Žeby opäť niečo mätúce - Historická budova má ponúkať moderný coworkingový priestor?  Áno, je to možné. Štýlovo zariadené spoločenské priestory s kombináciou bielej, žltej a modrej farby, moderné kancelárske priestory či dokonca fungujúci bar ponúkajú komfortné prostredie pre prácu, stretnutia a inšpiráciu.

 

Nás ale okrem priestoru zaujímali najmä aktivity Banky, a tak sme sa stretli s Jurajom Kaveckým, riaditeľom VTP Žilina.

 

 „Vedecko-technologický park Žilina funguje od roku 2001, v rámci ktorého pôsobí aj dnes technologický inkubátor. Činnosť inkubátora však ukázala, že potrebujeme priestor pre coworking, vzdelávanie a organizovanie podujatí. Priestor, do ktorého by sme podnikateľov, mladých ľudí či záujemcov o podnikanie, pozývali a kde by si zvykli chodievať, kde by sa zvykli stretávať,“ povedal nám na úvod Kavecký.           

 

V Banke Žilina si môžete prenajať štartovaciu kanceláriu, ale aj zorganizovať biznis raňajky 

 

Banka Žilina sa profiluje predovšetkým ako podnikateľské centrum. Čo teda existujúcim alebo začínajúcim podnikateľom ponúka? „Ponúkame štartovacie kancelárie, organizujeme rôzne školenia či workshopy. Dokonca pre tých vzdelávaniachtivých ponúkame Večernú školu podnikania. Okrem toho naše priestory môžu samotní podnikatelia využiť na organizovanie svojich stretnutí, školení, teambuildingov alebo si dať s obchodnými partnermi biznis raňajky,“ konkretizoval nám Kavecký.

 

Najdôležitejším poslaním Banky Žilina je stať sa miestom pre spoločenské stretnutia, ktoré uvíta práve startupová komunita. Firmy sa tu môžu stretávať so zákazníkmi, prezentovať svoje produkty a služby vo forme prednášok alebo využiť príjemné prostredie pre menej formálne stretnutia.

 

„Čo sa týka odborných služieb, ktoré podnikateľom ponúkame, týkajú sa napríklad pomoci pri naštartovaní projektu, snažíme sa riešiť aj stratégie ako preraziť na zahraničnom trhu a v neposlednom rade disponujeme kontaktmi, ktoré podnikatelia vždy uvítajú. U nás nájdu takpovediac každého  - od grafikov, cez programátorov až po marketingových špecialistov,“ doplnil nám Kavecký.    

 

Riešia sa projekty z oblasti stavebníctva, elektrotechniky, ale i dopravného inžinierstva

 

Ako ďalej spomína, cieľom pomoci podnikateľom je to, aby dokázali nájsť relevantný trh, aby dokázali zarábať. To je podstatné pri podnikateľskej činnosti.

 

Banka Žilina sa zameriava pri riešení projektov na oblasť informačných technológií, elektrotechniky, stavebníctva, využitie elektrotechniky v stavebníctve. „Žilinský región je silný aj v oblasti dopravy a logistiky. Zameriavame sa teda i na túto oblasť. Napríklad železničná doprava, letecká doprava a podobne,“ priblížil Kavecký.      

 

V súvislosti s financovaním projektov sa Banka Žilina zapojila aj do programu na financovanie výskumu a inovácií Horizont 2020.

 

Vedecko-technologický park Žilina sa podieľal na tvorbe inovačnej stratégie Žilinského a Košického kraja.

 

„V rámci prepojenia činností VTP Žilina a Banka Žilina môžeme povedať, že sme pyšní, že Banku Žilina máme. Chceme aby sem do Banky podnikatelia prišli, inšpirovali sa tu a budovali si tu svoje nové projekty,“ hovorí Kavecký.

 

V tejto súvislosti sa napríklad plánuje Banka  aj takzvaný akceleračný program, ktorý nebude určený len pre startupistov a začínajúcich podnikateľov, ale aj dlhodobejšie existujúce firmy, ktoré majú záujem o posilnenie si pozície na trhu, rozšírenie portfólia svojich produktov či služieb.

 

Ako hovorí Kavecký: „Chceme podnikateľov naučiť, že firma tu nie je pre investora. Firma je tu pre zákazníka. A tento fakt je pre nás zároveň i výzvou, a mal by sa stať výzvou aj pre podnikateľov.“            

Štvrtý startup weekend v Žiline, druhý v Banke

 

Počas našej návštevy v Banke Žiline v plnom prúde prebiehali prípravy na začiatok štvrtého startup weekendu v Žiline.

 

„Tento startup weekend je štvrtý v poradí, ktorý sa koná v Žiline. Je však len druhým, ktorý organizujeme v tomto priestore Banky Žilina. Takto pred rokom a týmto podujatím v podstate Banka Žilina štartovala svoj život v tejto budove,“ povedal nám Kavecký.

 

Na účastníkov čakali nielen skúsení mentori, ale aj porotcovia, ktorí hodnotili všetky projekty, ktoré tohtoročný startup weekend priniesol.

 

A na záver sme si samozrejme neodpustili otázku prečo sa Banka Žilina volá práve Banka Žilina. Veď to evokuje finančnú inštitúciu.  „Názov miesta súvisí s históriou budovy. Priestory, v ktorých Banka Žilina aktuálne pôsobí, vždy patrili bankovej inštitúcii. Dokonca tu sídlila ešte Rakúsko – uhorská banka. Názvom nášho coworkingového priestoru sme chceli vzdať hold historickému odkazu budovy,“ prezradil nám Kavecký.

 

Aktuálne informácie o dianí v Banke Žilina nájdete aj na Facebook profile.